XIAOMI KITE CUP driven by LAND ROVER – Znamy zdobywców Pucharu i Mistrzów Polski w Kitesurfingu i Wingfoilu w 2021 roku

sie 19, 2021

15 sierpnia zakończyło się Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover czyli Puchar i Mistrzostwa Polski
w kitesurfingu i wingfoilu. Zawodnicy zmagali się na wodach Bałtyku w trzech kurortach: Rewie, Krynicy Morskiej i Pucku, w kilku konkurencjach. Po raz pierwszy w tym roku odbyły się także zawody
w wingfoilu. Zawodnicy przepłynęli łącznie 10 087,3 km, co oznacza, że organizatorzy przekazali 30 261,90 zł na rzecz ochrony Bałtyku i Fundacji MARE. 

Zakończyły się trzecie i tym samym ostatnie zawody Pucharu i Mistrzostw Polski w kitesurfingu i wingfoilu
w ramach Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover. W Rewie, Krynicy Morskiej i Pucku, światowa czołówka kitesurferów ścigała się na Bałtyku. Warunki w każdym z tych miejsc były bardzo różne, ale pozwalały na rozegranie zawodów w 4 głównych konkurencjach: Freestyle, Formula Kite, Arrows Open i tegorocznej nowości, Wingfoilu. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał Polski Związek Kiteboardingu.

Ogromnie cieszę się, że kitesurfing ma tak utalentowaną młodzież i coraz więcej fanów w Polsce. Ten rok i trzy edycje potwierdziły, że polscy zawodnicy to czołówka światowa. Kitesurfing zdecydowanie może być jedną z tych konkurencji sportowych, w której będziemy wiedli prym i nadal zdobywali najcenniejsze laury. Nie mogę się doczekać  Igrzysk w Paryżu 2024, kiedy konkurencja Formula Kite odbędzie się po raz pierwszy. Mam nadzieję, że także dzięki udziałowi w XIAOMI KITE CUP driven by LAND ROVER reprezentanci Polski doskonalą swoje umiejętności aby w przyszłości zdobywać medale na najważniejszych sportowych imprezach na świecie  – powiedział Michał Zieliński, organizator Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover. 

Finałowe zawody XIAOMI KITE CUP driven by LAND ROVER rozgrywane w Pucku, potwierdziły świetną dyspozycję  polskich kiteboarderów. Aktualna mistrzyni świata Formula Kite Junior (kategoria wiekowa do 19 lat) Julia Damasiewicz w Pucku zdobyła Mistrzostwo w kategorii U19 oraz kategorii Open wśród kobiet, wygrywając z Magdaleną Woyciechowską. 

Udało nam się rozegrać trzy dni zawodów na foil w Pucku, który uważam jest bardzo fajnym spotem do uprawiania tego sportu. Mieliśmy stabilne wyścigi, chociaż wiatr czasami zaskakiwał. Już czekam na kolejną odsłonę zawodów, gdzie znowu wszyscy się spotkamy na wodzie- powiedziała Julia Damasiewicz Mistrzyni Polski U19 i kategorii Open.

Jan Koszowski, mistrz świata w konkurencji Arrows Open do lat 17, w Pucku potwierdził wysoką formę również wygrywając. Poza wyścigami w Formule Kite i Wingfoil Race warunki pozwoliły też na rozegranie spektakularnej konkurencji – Freestyle. Dużych emocji dostarczyły dziewczyny, które stoczyły zaciekły bój na wodzie, prezentując widowiskowe ewolucje wykonywane w powietrzu z dużą mocą. Wśród kobiet triumfowała Martyna Konkel przed Katarzyną Lange, zawodniczka, od wielu lat w światowej czołówce freestylerek. 

W kategorii Open Men najlepszy okazał się Marek Rowiński wykonując trick Back mobe 5. Za nim na podium  uplasowali się Mateusz Włodarczyk i Wojciech Matysiak. Rowiński zdobył też Puchar Polski za cały sezon.
Wśród młodzików w Pucku miejsca od 1 do 3 zajęli odpowiednio Maksymilian Mielczarek, Krzesimir Przybyłowski, Jakub Kapturski.

Sportowcy dbają o Bałtyk

Wyjątkowo w tym roku zawodnicy, oprócz zdobycia najwyższych not i tytułów, zadbali o środowisko i Bałtyk, który stwarza świetne warunki do uprawiania kiteboardingu. Każdy z nich miał zegarek MI Watch, który zliczał przepłynięte kilometry. Za 1 km organizatorzy przekazali 3 zł na Fundację MARE, która zajmuje się ochroną Bałtyku. W sumie zawodnicy przepłynęli  10 087,3 km, a to oznacza, że na ochronę Bałtyku zostało przekazanych 30 261,90 zł.

„99,7% powierzchni Polski leży w zlewni Morza Bałtyckiego. Oznacza to, że prawie każdy z nas, często nie zdając sobie z tego sprawy, ma wpływ na stan i zdrowie Bałtyku. Niestety, stan ekologiczny Morza Bałtyckiego jest nadal niezadowalający. Cieszę się, że Ci którzy spędzają na morzu tak wiele czasu, chcą o nie dbać  i wspierać działania naszej Fundacji. Coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę z tego, że Bałtyk to nasze wspólne dobro, o które musimy dbać dla nas i dla przyszłych pokoleń” – powiedziała Olga Sarna, Prezes Fundacji MARE.

W przerwie między zawodami zawodnicy, ich rodziny, ale także turyści przyglądający się ich zmaganiom na wodzie mogli zapoznać się z najnowszymi produktami Xiaomi, a także wygrać je w organizowanych dla plażowiczów i kibiców konkursach. Fani motoryzacji chętnie sprawdzali możliwości nowego Land Rover Discovery Sport i innych modeli podczas jazd próbnych. 

XIAOMI KITE CUP DRIVEN BY LAND ROVER, PUCK , 13-15.08.2021

FORMULA KITE OPEN – MISTRZOSTWA POLSKI

FORMULA KITE OPEN KOBIETY

1. Julia Damasiewicz

2. Magdalena Woyciechowska

3. Nina Arcisz

4. Izabela Satrjan

5. Dominika Sawicka

FORMULA KITE OPEN MĘŻCZYŹNI

1. Maksymilian Żakowski

2. Jakub Jurkowski

3. Jan Marciniak

4. Michał Wojciechowski

5. Błażej Ożóg

FORMULA KITE OPEN U19 KOBIETY

1. Julia Damasiewicz

2. Magdalena Woyciechowska

3. Nina Arcisz

4. Dominika Sawicka

5. Paula Grzenkowska

FORMULA KITE OPEN U19 MĘŻCZYŹNI

1. Jakub Jurkowski

2. Michał Wojciechowski

3. Piotr Szymiec

4. Oskar Zawadowicz

5. Bartosz Włodarczyk

ARROWS OPEN – MISTRZOSTWA POLSKI

ARROWS OPEN U15 KOBIETY

1. Karolina Jankowska

ARROWS OPEN U15 MĘŻCZYŹNI

1. Jakub Balewicz

2. Marcel Stępniewski

3. Rafał Sawicki

ARROWS OPEN U17 KOBIETY

1. Karolina Jankowska

ARROWS OPEN U17 MĘŻCZYŹNI

1. Jan Koszowski

2. Jakub Balewicz

3. Marcel Stępniewski

4. Rafał Sawicki

FREESTYLE – ZAWODY PUCHARU POLSKI

FREESTYLE OPEN KOBIETY

1. Martyna Konkel

2. Katarzyna Lange

3. Marta Włodarczyk

FREESTYLE OPEN MĘŻCZYŹNI

1. Marek Rowiński

2. Mateusz Włodarczyk

3. Wojciech Matysiak

4. Jakub Kapturski

5. Eryk Kargul

5. Maksymilian Mielczarek

7. Mikołaj Gregier

7. Krzesimir Przybyłowski

7. Adam Michalczyk

FREESTYLE MŁODZIK (U18)

1. Maksymilian Mielczarek

2. Krzesimir Przybyłowski

3. Jakub Kapturski

4. Tymoteusz Górniak

5. Maciej Zieliński

FREESTYLE – PUCHAR POLSKI 2021

FREESTYLE OPEN KOBIETY

1. Martyna Konel

2. Katarzyna Lange

3. Alina Ungeheuer

FREESTYLE OPEN MĘŻCZYŹNI

1. Marek Rowiński

2. Mikołaj Gregier

3. Mateusz Włodarczyk

FREESTYLE MŁODZIK (U18)

1. Jakub Kapturski

2. Maksymilian Mielczarek

3. Krzesimir Przybyłowski

WINGFOIL RACE – MISTRZOSTWA POLSKI

WINGFOIL RACE KOBIETY

1. Paulina Ziółkowska

2. Martyna Konkel

3. Katarzyna Lange

WINGFOIL RACE MĘŻCZYŹNI 

1. Tomasz Janiak

2. Bartosz Kulczyński

3. Mark Shinn

WINGFOIL RACE MASTERS

1. Tomasz Janiak

2. Paulina Ziółkowska

3. Mark Shinn

Najbliższe zawody

2 – 4 lipca 2021 Rewa

Puchar Polski w kitesurfingu i wingfoil oraz Mistrzostwa Polski we Freestyle

30 lipca – 1 sierpnia 2021 Krynica Morska

Puchar Polski

13 – 15 sierpnia 2021 Puck

Puchar Polski i Mistrzostwa Polski w Formule Kite

Sponsor tytularny

Sponsor główny

Sponsorzy

Organizatorzy