XIAOMI KITE CUP driven by LAND ROVER – Puchar Polski w Kitesurfingu i Wingfoilu w Krynicy Morskiej za nami!

sie 3, 2021

Zakończyły się drugie zawody Pucharu i Mistrzostw Polski w kitesurfingu i wingfoilu w ramach Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover. W ostatnich dniach lipca na wodach Bałtyku, w Krynicy Morskiej, rywalizowała światowa czołówka zawodników. Julia Damasiewicz i Jan Koszowski ponownie zameldowali się na podium!

Krynica Morska przywitała zawodników XIAOMI KITE CUP driven by LAND ROVER bardzo dobrymi warunkami wiatrowymi, wysokimi falami i słońcem. W rywalizacji wzięło udział kilkudziesięciu kiteboarderów, a wśród nich aktualna mistrzyni świata Formula Kite Junior (kategoria wiekowa do 19 lat) Julia Damasiewicz czy Janek Koszowski, mistrz świata w konkurencji Arrows Open do lat 17. Tuż przed przystankiem w Krynicy polscy zawodnicy zdominowali akwen włoskiej Gizzerii w Calabrii i sięgnęli po mistrzowskie tytuły. Wśród kobiet, poza Julią na podium w Gizzerii stanęły także Magda Woyciechowska i Nina Arcisz. 

Dobra forma nie opuściła ich również w Krynicy Morskiej. Damasiewicz wygrała w konkurencji Formula Kite Open Women. Za nią na podium ustawiły się kolejno Izabela Satrjan i Magda Woyciechowska. 

Zakończyliśmy dobre zawody w Krynicy Morskiej. Startowałam w konkurencji Formuła Kite i udało mi się zając 1 miejsce w kategorii Open Women i drugie miejsce w kategorii Open, gdzie startują zarówno chłopcy jak i dziewczyny. Rywalizacja była bardzo zacięta, mieliśmy 3 dni fajnego pływania, warunki były na tyle dobre żeby rozegrać wystarczającą liczbę wyścigów z czego jestem bardzo zadowolona”- powiedziała Julia Damasiewicz Mistrzyni Świata w kitesurfingu U-19.

Także Jan Koszowski nie dał żadnych szans swoim rywalom i na najwyższym stopniu podium stanął dwukrotnie –  w konkurencji Arrows Open U17 Men, wygrywając z Jakubem Balewiczem oraz w dyscyplinie Wingfoil Wave – pozostawiając za sobą Marka Shinna, Pawła Bielińskiego i Tomasza Janiaka. 

Poza wyścigami w Formule Kite i Wingfoil Race warunki pozwoliły też na rozegranie najbardziej spektakularnej konkurencji kitesurfingowej – Freestyle. Tu najwięcej emocji dostarczyły dziewczyny, które stoczyły zaciekły bój na falach, prezentując widowiskowe ewolucje wykonywane w powietrzu z dużą mocą. Wśród kobiet triumfowała Katarzyna Lange, również utytułowana zawodniczka, od wielu lat w światowej czołówce freestylerek. Pierwsze miejsce na podium wywalczyła wykonując między innymi raily to blind czy raily to wrapped. Drugie miejsce zajęła Martyna Konkel, przed Aliną Ungeheuer. W kategorii Open Men najlepszy okazał się Mikołaj Gregier, za nim uplasowali się Jakub Kapturski i Krzesimir Przybyłowski. Mikołaj zwyciężył też dodatkową konkurencję „best trick” wykonując trick double hinterberger mobe. U kobiet „best trickiem” było raily to blind w wykonaniu Natalii Grabowskiej. Wśród młodzików miejsca od 1 do 3 zajęli odpowiednio Jakub Kapturski, Franciszek Więcławski i Krzesimir Przybyłowski.

W Krynicy, dzięki falom, które utworzyły się na morzu, po raz pierwszy w Polsce udało się przeprowadzić konkurencję WingFoil Wave, polegającej na jeździe na falach na desce z foilem napędzanej skrzydłem, tzw. wingiem. Trudną, bałtycką falę najlepiej okiełznał Janek Koszowski, zwyciężając nad Mistrzem Świata we Freestylu z 2002 roku,  Markiem Shinnem oraz Pawłem Bielińskim.  

Podsumowując, rozegraliśmy wszystkie zaplanowane konkurencje, łącznie 12 kategorii. Cieszy fakt, że kitesurfing z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Na Igrzyskach w Paryżu 2024 Formula Kite będzie już konkurencją olimpijską. Mamy w Polsce bardzo utalentowaną i już utytułowaną młodzież, co pozwala z optymizmem myśleć o kolejnych Igrzyskach. Mam nadzieję, że także dzięki udziałowi w XIAOMI KITE CUP driven by LAND ROVER reprezentanci Polski będą mogli doskonalić swoje umiejętności i w przyszłości zdobywać medale na najważniejszych sportowych imprezach na świecie  – powiedział Michał Zieliński, organizator Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover. 

Podczas zawodów nie zabrakło gwiazd, które próbowały swoich sił w kitesurfingu. Na plaży można było spotkać: Annę Powierzę, Sylwię Nowak, Bartosza Obuchowicza z rodziną czy Przemysława Kossakowskiego. 

Kitesurferzy i Fundacja MARE chronią Bałtyk

Wyjątkowo w tym roku liczyły się nie tylko emocje na wodzie i punkty w rankingu, ale także liczba przepłyniętych kilometrów. Za każdy z nich organizatorzy przekazują 3 zł na Fundację Mare, która zajmuje się ochroną Bałtyku. Kilometry zliczały najnowsze modele zegarków Xiaomi Mi Watch Lite. Dodatkowo w trakcie wydarzenia organizatorzy, partnerzy i włodarze miasta zachęcali uczestników i dopingujących do wspólnego sprzątania plaży oraz brania udziału w lekcjach edukacyjnych na temat ochrony Bałtyku.

W przerwie miedzy zawodami można było zapoznać się z najnowszymi produktami Xiaomi, a także wygrać je w organizowanych dla plażowiczów i kibiców konkursach. Fani motoryzacji mogli sprawdzić możliwości nowego Land Rover Discovery Sport podczas jazd próbnych. 

Ostatnie zawody cyklu zostaną rozegrane  w dniach 13 – 15 sierpnia w Pucku.

WYNIKI XIAOMI KITE CUP DRIVEN BY LAND ROVER, KRYNICA MORSKA 30.07-01.08

FREESTYLE OPEN KOBIETY

1.  Katarzyna Lange

2. Martyna Konkel

3. Alina Ungeheuer

4. Natalia Grabowska

FREESTYLE OPEN MĘŻCZYŹNI

1. Mikołaj Gregier

2. Jakub Kapturski

3. Krzesimir Przybyłowski

4. Franciszek Więcławski

5. Eryk Kargul

FREESTYLE MŁODZIK (U18)

1. Jakub Kapturski

2. Franciszek Więcławski

3. Krzesimir Przybyłowski

4. Jakub Balewicz (DNC)

BEST TRICK KOBIET

1. Natalia Grabowska – raily to blind

BEST TRICK MĘŻCZYN

1. Mikołaj Gregier – double hinterberger mobe

ARROWS OPEN U17 KOBIETY

1. Karolina Jankowska

ARROWS OPEN U17 MĘŻCZYŹNI

1. Jan Koszowski 

2. Jakub Balewicz

3. Bartosz Włodarczyk (DNC)

FORMULA KITE OPEN KOBIETY

1. Julia Damasiewicz

2. Izabela Satrjan

3. Magdalena Woyciechowska

FORMULA KITE OPEN MĘŻCZYŹNI

1. Jakub Jurkowski

2. Michał Wojciechowski

3. Jan Marciniak

4. Piotr Szymiec

5. Arkadiusz Kusalewicz

6. Jakub Balewicz

7. Oskar Zawadowicz

8. Bartosz Włodarczyk

9. Piotr Szczechowiak

9. Jan Koszowski

FORMULA KITE OPEN U19 MĘŻCZYŹNI

1. Jakub Jurkowski

2. Michał Wojciechowski

3. Piotr Szymiec

4. Jakub Balewicz

5. Oskar Zawadowicz

6. Bartosz Włodarczyk

7. Piotr Szczechowiak

7. Jan Koszowski

WINGFOIL RACE

1. Tomasz Janiak

2. Mark Shinn

3. Paweł Bieliński

WINGFOIL WAVE

1. Janek Koszowski

2. Mark Shinn

3. Paweł Bieliński

4. Tomasz Janiak

Najbliższe zawody

2 – 4 lipca 2021 Rewa

Puchar Polski w kitesurfingu i wingfoil oraz Mistrzostwa Polski we Freestyle

30 lipca – 1 sierpnia 2021 Krynica Morska

Puchar Polski

13 – 15 sierpnia 2021 Puck

Puchar Polski i Mistrzostwa Polski w Formule Kite

Sponsor tytularny

Sponsor główny

Sponsorzy

Organizatorzy