Pierwsze XIAOMI KITE CUP driven by LAND ROVER już za nami – znamy Mistrzów Polski we Freestylu!

lip 9, 2021

Szybko minęły 3 dni pełne wrażeń i sportowej rywalizacji na Szpyrku czyli Cyplu Rewskim. Na kilometrowej długości piaszczystej plaży, gdzie spotykają się wody Zatoki Puckiej i Zatoki Gdańskiej odbyły się pierwsze zawody w Pucharze i Mistrzostwach Polski w kitesurfingu i wingfoilu w ramach Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover. W tym roku zawodnicy wspierali też ochronę Bałtyku – za każdy przepłynięty w całym cyklu zawodów kilometr, sponsorzy przekażą 3 zł dla Fundacji MARE.

Cypel Rewski nie przywitał nas słońcem, ale zmiennymi warunkami wiatrowymi i deszczem, co mimo wszystko szczęśliwie pozwoliło na rozegranie wszystkich zaplanowanych konkurencji: freestyle, formula kite, arrows open a nawet kilku wyścigów w nowej dyscyplinie – wingfoil. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 43 polskich kiteboarderów.

– Do najważniejszej dla zawodów konkurencji – Mistrzostwach Polski we Freestylu – zapisało się 21 zawodników. Rywalizacja na wodzie zaczęła się od heatów juniorów, w których bardzo dobrze zaprezentował się Marcel Stępniewski. W finale Marcel wylądował w finale 3 różne handlepassy, co zapewniło mu sporą przewagę nad konkurentami i tytuł Mistrza Polski do lat 18-tu. W kategorii kobiet dużą moc pokazała Martyna Konkel wygrywając swój pierwszy heat. W drugim pojedynku kobiet na wodzie świetnym repertuarem pochwaliła się Kasia Lange. Do finału dołączyły do nich jeszcze Alina Ungeheuer oraz Marta Włodarczyk po udanych przejazdach w drugiej rundzie. Sam finał był bardzo zbliżony, do ostatnich sekund w heatcie kobiety lądowały tricki, które zdecydowały o wyniku. Martynie Konkel udało się obronić tytuł mistrzyni Polski po raz trzeci z rzędu, dzięki wylądowaniu Railey to blind, Sbend to blind, Back to blind, oraz HinterbergerMobe oraz lepszej mocy i wysokości, na której skakała. W kategorii mężczyzn do finału zakwalifikowali się Mateusz Włodarczyk, Maice Ditttrich, Alex Niźnik i Marek Rowiński. Poziom w finale był bardzo wysoki – każdy z zawodników wylądował DoubleSbend to Blind, dodatkowo zobaczyliśmy takie tricki jak DoubleHinterbergerMobe, FrontBlindMobe czy KGB, przez Marka Rowinskiego zaprezentowane na obie strony. To właśnie tricki switch oraz FrontBlindMobe wylądowany pod koniec heatu zapewniły zwycięstwo Markowi zwycięstwo i już piąty w karierze tytuł Mistrza Polski – relacjonuje sędzia główny freestyle, Maciek Lewandowski.

Lekki wiatr wiejący z północnego zachodu pozwolił również na rozegranie aż 20 wyścigów w formule kite. Najszybsi w Rewie byli Magdalena Woyciechowska oraz Maks Żakowski. Wśród młodzieży do lat 17-tu w konkurencji Arrows Open zwyciężył Jan Koszowski. Historyczne pierwsze wyścigi na wingfoilu wygrał Tomasz Janiak oraz Paulina Ziółkowska.

Mimo zróżnicowania wiatru w ciągu tych 3 dni – od  6 do 20 węzłów – rozegraliśmy wszystkie konkurencje. Mieliśmy komplet najlepszych riderów walczących o podium, więc rywalizacja była zacięta. Świetne warunki racingowe nie pozwoliły jednak na jakikolwiek przypadek w wynikach, na podium stanęli zawodnicy, którzy bez najmniejszych wątpliwości pływali najlepiej w ciągu tych kilku dni. Cieszę się, że mimo granicznego dla freestylu wiatru tę konkurencję również zakończyliśmy z sukcesem – podsumowuje Adam Szymański, dyrektor zawodów i główny sędzia konkurencji formula kite na Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover.

Podczas zawodów nie zabrakło gwiazd, które próbowały swoich sił w kitesurfingu. Na plaży można było spotkać aktorów: Annę Oberc, szerszej publiczności znanej z ról w polskich serialach takich jak „M jak miłość”, czy Krystiana Wieczorka z rodziną.

Wyjątkowo w tym roku liczyły się nie tylko ewolucje na wodzie i punkty w rankingu, ale także liczba przepłyniętych kilometrów, bo za każdy z nich organizatorzy przekazują 3zł na Fundację Mare, która zajmuje się ochroną Bałtyku. Kilometry zliczały najnowsze modele zegarków Xiaomi Mi Watch.
Z zebranych na ten moment danych wynika, że średnio dziennie riderzy przepływają około 70 km!
W formule kite niektórzy płynęli z szybkością nawet 80 km/h. Kolejne zawody będą rozgrywane od 30 lipca w Krynicy Morskiej – czy przebijemy rewskie wyniki?

Dodatkowo w trakcie wydarzenia organizatorzy, partnerzy i włodarze miasta zachęcali uczestników
i dopingujących do wspólnego sprzątania plaży oraz brania udziału w lekcjach edukacyjnych na temat ochrony Bałtyku.

Rewa, dzięki doskonałym warunkom wiatrowym znana jest pasjonatom sportów wodnych nie tylko
 z Polski. To jeden z najlepszych akwenów w Europie. Można powiedzieć, że kiteboarding stał się już jej znakiem rozpoznawczym, co widać również po liczbie szkółek w okolicy. Dlatego jako gmina wspieramy Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover
– komentuje Marcin Majek wójt gminy Kosakowo.

W przerwie miedzy zawodami można było zapoznać się z najnowszymi produktami Xiaomi, a także wygrać je w organizowanych dla plażowiczów i kibiców konkursach. Fani motoryzacji mogli sprawdzić możliwości nowego  Land Rover Discovery Sport podczas jazd próbnych. Można było przetestować również inne modele Land Rovera i zobaczyć jak sprawdzają się w nadmorskich i piaszczystych warunkach.

Kolejne zawody odbędą się:

  • 30 lipca – 1 sierpnia, KRYNICA MORSKA, Puchar Polski w Kitesurfingu i Wingfoilu;
  • 13 – 15 sierpnia, PUCK, Puchar Polski w Kitesurfingu i Wingfoilu i Mistrzostwa Polski w Formule Kite

Wyniki XIAOMI KITE CUP driven by LAND ROVER 2021 Rewa

MISTRZOSTWA POLSKI W KITESURFINGU – FREESTYLE

FREESTYLE OPEN – KOBIETY

1. Martyna Konkel

2. Katarzyna Lange

3. Alina Ungeheuer

4. Marta Wlodarczyk

5. Natalia Grabowska

6. Julia Lisewska

7. Julia Augustynowicz

FREESTYLE OPEN – MĘŻCZYŹNI

1. Marek Rowinski

2. Mateusz Włodarczyk

3. Maice Dittrich

4. Alex Niźnik

5. Mikołaj Gregier

6. Oskar Cholewinski

7. Eryk Kargul

8. Marcel Stepniewski

FREESTYLE – MŁODZIK (U18)

1. Marcel Stępniewski

2. Jakub Kapturski

3. Maksymilian Mielczarek

4. Franciszek Wieclawski

5. Szymon Norwinski

5.Krzesimir Przybyłowski

ZAWODY PUCHARU POLSKI

FORMULA KITE – OPEN KOBIETY

1. Magdalena Woyciechowska

2. Julia Damasiewicz

3. Izabela Satrjan

4. Julia Morkowska

5. Dominika Sawicka

6. Karolina Jankowska

FORMULA KITE – OPEN MĘŻCZYŹNI

1. Maksymilian Żakowski

2. Jakub Jurkowski

3. Michał Wojciechowski

4. Jan Marciniak

5. Arkadiusz Kusalewicz

6. Piotr Szymiec

FORMULA KITE – U19 KOBIETY

1. Magdalena Woyciechowska

2. Julia Damasiewicz

3. Julia Morkowska

4. Dominika Sawicka

5. Karolina Jankowska

FORMULA KITE – U19 MĘŻCZYŹNI

1. Jakub Jurkowski

2. Michał Wojciechowski

3. Piotr Szymiec

4. Jan Koszowski

5. Oskar Zawadowicz

6. Jakub Balewicz

ARROWS OPEN – U17 KOBIETY

1. Karolina Jankowska

ARROWS OPEN – U17 MĘŻCZYŹNI

1. Jan Koszowski

2. Jakub Balewicz

3. Krzesimir Przybyłowski

3. Marcel Stępniewski

WINGFOIL RACE – KOBIETY

1. Paulina Ziółkowska

WINGFOIL RACE – MĘŻCZYŹNI

1. Tomasz Janiak

2. Łukasz Katana

3. Bartek Kulczyński

Punktacja heatów freestyle Rewaotwórz

Najbliższe zawody

2 – 4 lipca 2021 Rewa

Puchar Polski w kitesurfingu i wingfoil oraz Mistrzostwa Polski we Freestyle

30 lipca – 1 sierpnia 2021 Krynica Morska

Puchar Polski

13 – 15 sierpnia 2021 Puck

Puchar Polski i Mistrzostwa Polski w Formule Kite

Sponsor tytularny

Sponsor główny

Sponsorzy

Organizatorzy