A co na to sędziowie?

lip 16, 2021

WYWIAD Z SĘDZIIAMI Xiaomi KITE CUP driven by LAND ROVER

Na pytania odpowiadają:


Adam Szymański – wieloletni zawodnik freestyle i konkurencji regatowych. Sędzia od 2005, założyciel i członek władz Polskiego Stowarzyszenia Kiteboardingu i International Kiteboarding Association. W dni bezwietrzne projektuje i produkuje deski kitesurfingowe.


Maciej Lewandowski – z kitesurfingiem związany od 2006 roku. Zawodnik zarówno na zawodach lokalnych, jak i zagranicznych. Finalista KiteRideBonaire oraz Triple-S, od 2019 sędzia konkurencji freestyle. Od 2021 roku Prezes Polskiego Stowarzyszenia Kiteboardingu.

Za nami pierwsze zawody z cyklu Pucharu i Mistrzostw Polski w kitesurfingu i wingfoil, które odbyły się w ramach Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover. Jak oceniasz formę zawodników?
Czy któryś z nich szczególnie Cię zaskoczył?

Maciej: Zdecydowanie widać, że zawodnicy skorzystali z wietrznego czerwca w Polsce i przyjechali na zawody w bardzo dobrej formie. Co ciekawe, w 4 osobowym finale zobaczyliśmy 3 zawodników
z zeszłego roku, czwartym był Alex Niznik, który wrócił do pływania po kontuzji z 2019. Na szczególną uwagę zasługują oczywiście nasi tegoroczni Mistrzowie – Martyna Konkel, która zdobyła trzeci tytuł z rzędu, prezentując zdecydowanie największą moc oraz dobrą wysokość wykonywanych tricków. I oczywiście Marcel Stępniewski, któremu już w wieku 13 lat udało się zdobyć tytuł Mistrza Polski juniorów do lat 18. Marcel poczynił niesamowite postępy względem zeszłego roku. Dodatkowo prezentuje zawsze wzorową postawę fairplay. Marek Rowiński, który ze sporą przewagą wygrał finał, dzięki większej trudności technicznej wykonywanych manewrów, został tym samym pięciokrotnym Mistrzem Polski.

Adam: Zawody w Rewie były ostatnim sprawdzianem przed Mistrzostwami Europy we Włoszech. Obyło się bez niespodzianek, po 20 wyścigach pewne jest, że nasza czołówka pływa stabilnie
i przewidywalnie.

W konkurencji freestyle zawodnicy mieli za zadanie pokazać jak najbardziej skomplikowane powietrzne ewolucje. Który trik pokazywali najczęściej? I jaki z nich był najtrudniejszy?

Maciej: W finale mężczyzn każdy z czterech zawodników wylądował DoubleSbend To Blind. Jest to trick, w którym wykonujemy w sumie 2,5 obrotu i dodatkowo lądujemy z barem przełożonym za plecami. Najwyżej ocenionym przeze mnie trickiem był zaś FrontBlindMobe Marka Rowińskiego, ze względu na bardzo wysoką trudność techniczną.

W tym roku po raz pierwszy zawody odbyły się w kategorii wingfoil – czy to dla Ciebie także nowość? Na czym polega ta konkurencja?

Adam: Klasę Wingfoil rozegraliśmy w formule wyścigów, których odbyło się łącznie 8. Wingfoil wciąż raczkuje w Polsce i na świecie. Początki regatowego kitesurgingu kilkanaście lat temu wyglądały podobnie. Wciąż zastanawiamy się jaki przyjąć format zawodów Wingfoil, jak ustawiać trasy, by starty sprawiały radość zawodnikom i były emocjonujące dla publiczności. Zawody w Rewie były świetnym poligonem doświadczalnym.

Mówi się, że Rewa i w ogóle Zatoka Pucka to jeden z lepszych akwenów do uprawiania kitesurfingu w Europie. Które warto byłoby jeszcze dopisać do tej listy Twoim zdaniem?

Maciej: W Polsce warta uwagi jest na pewno właśnie druga część zatoki, czyli Chałupy, czy płytkie mielizny, które są przedłużeniem Cypla Rewskiego, tak zwane Mewie Rewy. W Europie mamy jeszcze greckie lub włoskie wyspy jak Rodos, czy Sycylia. Lista ta, jednak będzie się różnić dla każdej dyscypliny kitesurfingu. Freestylowcy poszukują umiarkowanego wiatru i jak najbardziej płaskiej wody, którą mamy miedzy innymi właśnie w Rewie.

Kitesurfing trafił na listę sportów olimpijskich i w 2024 roku w Paryżu po raz pierwszy odbędą sie zawody w tej konkurencji. Czy uważasz, że Polska będzie miała tam swoja silną reprezentację?

Maciej: Na Igrzyskach wystartują zawodnicy jedynie w konkurencji Formula Kite. Jako, że podczas Mistrzostw Europy w Pucku w zeszłym roku nasze zawodniczki – Julia Damasiewicz oraz Magdalena Woyciechowska – zdobyły odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce, to przy kolejnych trzech latach na przygotowania i treningi, myślę, że możemy się spodziewać dobrych rezultatów.

Najbliższe zawody

2 – 4 lipca 2021 Rewa

Puchar Polski w kitesurfingu i wingfoil oraz Mistrzostwa Polski we Freestyle

30 lipca – 1 sierpnia 2021 Krynica Morska

Puchar Polski

13 – 15 sierpnia 2021 Puck

Puchar Polski i Mistrzostwa Polski w Formule Kite

Sponsor tytularny

Sponsor główny

Sponsorzy

Organizatorzy